[ چهارشنبه پانزدهم آبان 1392 ] [ 11:49 ] [ رضا ] [ ]
می توانیم سخنرانی در جمع  را خیلی خوب یا خیلی بد انجام دهیم و نتیجه آن دقیقا به نحوه تاثیرگذاری و ارزیابی از ما منجر می شود. خوشبختانه با آماده سازی و تمرین می توان با تسلط کامل، یک سخنرانی فوق العاده ارائه کرد.

 

يک سخنران حرفه‌اي و  تاثيرگذار

برای تبدیل شدن به یک سخنران و ارائه کننده خوب می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 برنامه ریزی مناسب داشته باشید؛ بسیار مهم است که مطمئن شوید برای نحوه ارتباط خود برنامه ریزی مناسبی انجام داده اید. ابزارهای متنوعی برای ایجاد ارتباط با مخاطب در این مقاله به شما معرفی خواهد شد که به شما این امکان را می دهد تا خیلی بهتر به ساختار آنچه می خواهید بگویید، فکر کنید.

برای انجام برنامه ریزی، به اهمیت بالای اولین پاراگراف یک کتاب فکر کنید، احتمالا اگر همان اولین پاراگراف شما را جذب خود نکند، کتاب را زمین خواهید گذاشت. همین اصول در مورد سخنرانی نیز صدق می کند؛ شما از همان شروع صحبت نیاز به تهییج مخاطبان خود دارید. برای مثال می توانید با یک آمار جالب، تیتر یک خبر روز یا دغدغه ای مشترک بین خود و مخاطبان تان صحبت خود را شروع کنید. می توانید از ابزار قدرتمند داستان گویی (که قبلا در همین ستون معرفی شد) و با تعریف یک داستان، سخن خود را آغاز کنید. برنامه ریزی مناسب موجب می شود تا آمادگی بهتری برای پاسخ به سوالات غیرقابل پیش بینی مخاطبان در طول سخنرانی داشته باشید.


ادامه مطلب
[ دوشنبه سوم تیر 1392 ] [ 9:25 ] [ رضا ] [ ]
نمی شود همیشه همه از شما راضی باشند. بالاخره یک روزی، یک جایی، یک نفری پیدا می شود که همینطور بی دلیل، عشقش می کشد که حتی نوع حرف زدن شما هم روی مخش باشد و راهی ندارد که بتوانید راضی اش کنید. نوع نارضایتی اش منطقی نیست که شما بخواهید منطقی حلش کنید. پس همان بهتر که برخلاف همیشه بنشینید و صورت مساله را پاک کنید و دائم به دنبال تایید این و آن نباشید.

این یک بار را به جای اینکه طرفین ماجرا «شما» و «نظر دیگران» باشید، «خودتان» باشید و «نظر خودتان». آن وقت وجدانتان را قاضی کنید و پیش بروید. شاید وسواس «مهم بودن نظر دیگران» از سرتان افتاد. فکر هم نکنید این حرف ها برای ارتباط با آدم های غریبه یا آنهایی است که فقط در محیط های کاری و ... باهاشان سر و کار دارید، در قسمت های قبل گفتیم که این عادت اشتباه حتی در ارتباط با نزدیکترین آدم ها از مادر گرفته تا همسر، دردسر درست می کند.


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم دی 1391 ] [ 17:3 ] [ رضا ] [ ]
عدم اعتمادبه‌نفس یا اعتمادبه‌نفس پایین به زندگی‌ات لطمه می‌زند. هر کسی که چنین موردی را تجربه کرده است، خبر دارد که چقدر اوضاع برایش سخت می‌شود. محیط کاریِ تو جهنم می‌شود، هر نوع مصاحبه‌ای حکم کابوسی را برایت پیدا می‌کند، به‌خاطر عدم‌ مهارت شغلی از ارتقا مقام هم خبری نخواهد بود، در جمع بودن و معاشرت کردن برایت زجرآور است، خلاصه زندگی اجتماعی تو که قرار است از آن لذت ببری و کیف کنی، غیرقابل تحمل می‌شود. آشنا شدن با افراد جدید، برایت چالش‌آفرین می‌شود و حتی حوصله نداری که با دوستانت هم بیرون بروی. حتی اگر خیلی با خودت کلنجار بروی که تمام امور را به روال عادی انجام دهی، جرقه‌های امید در زندگی‌ات کم‌نور می‌شود، وقتی هر چیزی برایت زجرآور باشد. اما فکرش را نکن، اوضاع به این منوال نخواهد ماند و تو تغییر می‌کنی...

خوشبختانه، تقویت اعتمادبه‌نفس و غلبه بر عزت‌نفس پایین خیلی راحت و آسان است. وقتی که راه و رسم آن را یاد بگیری! این‌که عده‌ای از مردم با اعتمادبه‌نفس هستند، تصادفی و شانسی نیست. فقط آنها بلد هستند که چه‌ کار کنند. کافی است خودت را باور داشته باشی و بدانی که توانایی‌های تو یعنی مهارت‌هایت.

قبل از هر چیز مهم است که معنی اعتمادبه‌‌نفس را بدانی. در غیر این‌صورت خودت هم نمی‌دانی که اعتمادبه‌نفس لازم را داری یا نه.

ادامه مطلب
[ جمعه بیست و چهارم آذر 1391 ] [ 18:13 ] [ رضا ] [ ]
مفهوم وابستگی, وابستگی بدون حد و مرز

تحفه ای که پیش رو دارید ویژه نامه ای است حول بحث وابستگی. اما چرا وابستگی؟ می دانم و می دانید که سر به زیر برف، چون کبک، نمی خواهیم بدانیم که چرا عاشقم و او می راندم و چرا هنوز عاشقم؟ چرا هرکس به خواستگاری دخترم می آید بهانه تراشی می کنم؟ چرا هر روز باید چندبار فرزندم، همسرم، مادرم یا... را چک کنم و فکر نبودشان آزارم می دهد؟ چرا بعد از گذشت 40 سال هنوز آویزانم.

 همین آویزان بودن به دنیا و روزگار ما را بر آن داشت تا دست به تحقیقی گسترده زده و از خود شما کمک گرفته و حرف دل شما را با شما و از زبان شما بگوییم و بس. شاید همه به وابستگی های غلط خود آگاه شویم و بخواهیم قبل از فاجعه جلویش را بگیریم. در پیغام های بسیار شما دوستان و همراهان عزیز مسایل و مشکلاتی عنوان شد که بیشتر خبر از معضل وابستگی و رنج اسارت داشت و فریاد آزادی از میان این پیام ها به گوش می رسید.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و هفتم مهر 1391 ] [ 14:16 ] [ رضا ] [ ]

 


 

در این مقاله به 10 درسی که می توانید از شکست های خود بگیرید اشاره کرده ایم.
 
وقتی جوان‌تر بودم، وقتی اوضاع خوب و آنطور که دوست داشتم پیش نمی‌رفت واقعاً نمی‌توانستم درسی از آن بگیرم. نمی‌توانستم به تصویر بزرگ نگاه کنم و بتوانم از پیشامدهای بدی که برایم اتفاق افتاده درس بگیرم.
 
اما، هر بار که اوضاع زندگی آنطور که می‌خواهید پیش نمی‌رود، می‌توانید چیزهایی زیادی از آن یاد بگیرید.
 
یکی از بهترین کارهایی که می‌توانیم بکنیم این است که وقتی اوضاع طبق برنامه‌های ما پیش نمی‌رود، به همه ماجراهایی که اتفاق افتاده خوب فکر کنیم و تا جاییکه می‌تونیم از همه تجربیاتمان درس بگیریم و خودمان را برای موفقیت در آینده آماده کنیم.

ادامه مطلب
[ شنبه پانزدهم مهر 1391 ] [ 14:27 ] [ رضا ] [ ]

اعتماد به نفس ما در دوران نوجوانی و جوانی شکل می گیرد؛ به این معنا که اگر خانواده، دوستان و اجتماع دایم از ما انتقاد کنند، مشخص است که اعتماد کمتری به خودمان خواهیم داشت و احساس ارزشمند بودن را هم از دست خواهیم داد.

عزت نفس پایین منجر به اعتماد به نفس کم می شود و در چنین شرایطی حتی ممکن است نتوانیم به درستی و به موقع درباره موضوعی ساده تصمیم بگیریم.

 در حالی که تقویت اعتماد به نفس، اولین قدم برای رسیدن به شادی و خوشبختی است. اگر شما هم می خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، بهتر است این شیوه ساده را امتحان کنید:

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه هجدهم مرداد 1391 ] [ 15:59 ] [ رضا ] [ ]

 


تصویر


1) فقط یک گوشه ننشینید، تکانی به خودتان بدهید! براساس گفته بسیاری از روانشناسان، حرکت ایجاد احساس می کند. احتمالاً متوجه شده اید که وقتی ساکن هستید، زودتر احساس افسردگی می کنید. ضربان قلبتان پایین می آید، اکسیژن کمتری به مغزتان می رسد و یک گوشه روی کاناپه می افتید و اجازه نمی دهید که هوا به ریه هایتان برسد.

همین حالا از شما می خواهم که با وجود هر حسی که دارید، بلند شوید و سریع دور و برتان بچرخید. شاید احمقانه به نظر برسد، اما نتیجه خوبی از آن خواهید گرفت. برای چند دقیقه هم که شده همین حالا این کار را بکنید. از این به بعد احساس انرژی و سرزندگی بیشتری خواهید داشت و حال و هوایتان خیلی بهتر می شود. این روش واقعاً جادو می کند.

ادامه مطلب
[ سه شنبه بیستم تیر 1391 ] [ 7:49 ] [ رضا ] [ ]

بسياري از ما گاهي دست به كارهايي مي‌زنيم كه براي جسم مضر هستند. مقاله‌اي كه در پي مي‌آيد به دلايل آزار‌رساني عمدي به خود، به روش‌هايي از قبيل بريدن، سوزاندن، چاقو زدن، خراشيدن و كبود كردن بدن يا كشيدن مو پرداخته است. اين عمل به ندرت نشانه‌اي از جنون يا اقدام به خودكشي به شمار مي‌رود اما نشان مي‌دهد كه مشكلاتي وجود دارد كه بايد به آنها پرداخت.

خودآزاري اغلب در احساساتي عميق مانند حس ناتواني، نداشتن گزينه‌اي براي انتخاب يا حس گرفتار بودن ريشه دارد. اين اختلال ممكن است از تجربياتي ناخوشايند در گذشته و رويدادي آسيب‌زا مانند مورد حمله قرار گرفتن از سوي ديگران ناشي شود. رويدادهاي زمان حاضر نيز مي‌توانند احساسات قبلي مانند افسردگي را تقويت كنند؛ به‌ويژه وقتي كه زندگي براي فرد بسيار استرس‌زاست يا به‌طور مداوم از سوي ديگران مورد انتقاد قرار مي‌گيرد و حتي احساس مي‌كند كه منزوي شده و حامي يا پشتيباني ندارد و كسي او را درك نمي‌كند. روي آوردن به خودآزاري نه تنها نشانه وجود برخي مشكلات است بلكه از تلاش براي مقابله با اين مشكلات حكايت مي‌كند.


ادامه مطلب
[ دوشنبه نوزدهم تیر 1391 ] [ 14:37 ] [ رضا ] [ ]

برخي از افراد از نداشتن اعتمادبه‌نفس لازم زجر مي‌برند. اين مساله نبايد ناديده گرفته شود كه بهترين زمان براي شكل‌گيري اعتمادبه‌نفس، دوران كودكي است و كساني كه از اين قضيه رنج مي‌برند در دوران كودكي خود مشكلات عديده‌اي در اين باب داشته‌اند. به جرات مي‌توان گفت فرزند شما در آينده به هر مقامي برسد به ميزان اعتمادبه‌نفس وي بستگي دارد كه نشانه قدرت دفاع كودك در مشكلات زندگي است. اعتمادبه‌نفس به كودك يك شايستگي عاطفي را منتقل مي‌كند.
در زمينه تعريف اعتمادبه‌نفس،نقش والدين و مدرسه و نشانه‌هاي عدم اعتمادبه‌نفس در كودك با رضا شهلا، كارشناس ارشد روانشناس كودك مصاحبه كرده‌ايم كه در زير مي‌خوانيد:


ادامه مطلب
[ دوشنبه نوزدهم تیر 1391 ] [ 14:34 ] [ رضا ] [ ]

اگر از زنان بپرسید حاضرند با مردی که دچار ضعف اعتماد به نفس است ازدواج کنند یا نه، مطمئنا جواب آنها منفی خواهد بود، اما دقیقا این همان کاری است که بسیاری از زنان انجام می دهند.

در واقع یک مرد با اعتماد به نفس پایین، ممکن است برای برخی از زنان جذاب هم باشد به خصوص اگر برخوردهای قبلی شان با مردان خودشیفته ای بوده باشد که فقط به خودشان فکر کرده اند و توجهی به آنها نداشته اند. از دیدگاه زنی که با چنین مردانی برخورد داشته، ممکن است آنها حساس و علاقه مند جلوه کنند، خجالتی و محجوب باشند و زیاد به نظرات اطرافیان اهمیت بدهند، اما باید مراقب بود چون این تمام ماجرا نیست؛ این مرد با اعتماد به نفس پایین ممکن است تا آخرین ذره عشق را بگیرد و در مقابل چیزی به طرف مقابل ندهد. علاوه بر این برای کسب حس اعتماد به نفس می تواند بلاهایی را سر شما بیاورد که تحملش برای هر کسی غیرممکن است!


ادامه مطلب
[ یکشنبه چهارم تیر 1391 ] [ 10:22 ] [ رضا ] [ ]

"DeleAria Group www.delearia.com"

ازمانیکه پا به عرصه این دنیا می گذاریم، با اعتماد به نفس کامل وارد جهان می شوید. یک نوزاد آنقدر اعتماد بنفس دارد که کافیست با قدری گریه کردن به هر چیزی که می خواهد برسد: غذا، عوض کردن پوشک، ناز و نوازش، ارتباط برقرار کردن، آرامش، در آغوش کشیدن و غیره.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه یکم تیر 1391 ] [ 15:29 ] [ رضا ] [ ]

عادت خوب,هر عادت خوب

 در این مطلب چند راه و روش برای ساختن عادت و راه های جلوگیری از شکسته شدن آنها را آورده ایم. پس با ما همراه باشید.

 بارها پیش آمده که به خودمان قول داده ایم، مثلا عادت بهتر غذا خوردن یا پشتیبان گرفتن از اطلاعات کامپیوتر یا هر عادت خوب دیگری را در خودمان ایجاد کنیم. اما اغلب موارد این عادت ها به زودی از بین می روند و فراموش می شوند.

 در این مطلب چند راه و روش برای ساختن عادت و راه های جلوگیری از شکسته شدن آنها را آورده ایم. پس در ادامه با ما باشید.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه هفدهم خرداد 1391 ] [ 23:54 ] [ رضا ] [ ]

 

راه جذب دیگران دوست داشتن خویشتن است. افراد جذاب به قضاوت در مورد خود و دیگران نمی اندیشند. آنها نشانه های عشق را در میابند. در مورد عشق می اندیشند و با هر عملشان عشقشان را بیان میکنند. دیپاک چوپرا

این یک واقعیت است که ما میخواهیم مردم دوستمان داشته باشند و وقتی میگوییم اهمیتی ندارد که مردم در موردمان چه فکر میکنند حقیقت را نگفته ایم


ادامه مطلب
[ شنبه بیست و ششم فروردین 1391 ] [ 20:18 ] [ رضا ] [ ]
 
حتی باانگیزه ترین افراد در مواقعی ، احساس می کنند انگیزه و امید خود را از دست داده اند. در حقیقت گاهی ناامیدی و بی انگیزه بودن گریبانگیر همه ما می شود به طوری که حتی فکر کردن به تغییرات مثبت بسیار دشوار است. با در پیش گرفتن چند راهکار ساده می توان انگیزه را در زندگی تقویت کرد.


۱ ) یک هدف را مدنظر قرار دهید؛ وقتی تلاش می کنیم چند کار را با هم انجام دهیم، انرژی و انگیزه مان تحلیل می رود. این رایج ترین اشتباهی است که بسیاری مرتکب می شوند؛ تلاش برای انجام هم زمان چند کار و رسیدن به چند هدف. شما نمی توانید انرژی و تمرکزتان را روی چند هدف صرف کنید مگر این که آن ها را دور و دورتر ببینید. به یاد داشته باشید وقتی به سوی یک هدف گام برمی دارید، در واقع به دیگر اهدافتان نزدیک تر می شوید. بنابراین فراموش نکنید که رسیدن به یک هدف بهتر از خسته شدن و از دست رفتن انرژی برای رسیدن هم زمان به چند هدف است.

ادامه مطلب
[ شنبه نوزدهم فروردین 1391 ] [ 9:25 ] [ رضا ] [ ]

یکی از عوامل سازنده کیفیت بیان و تکلم، احساسات درونی است. معمولا افرادی که از درون دارای آرامش کافی نبوده و از تحریک پذیری بالا و عصبیت رنج می برند در کیفیت بیان آنها هم نمود خواهد داشت. آنها تند تر صحبت می کنند. گاه با حالتی از لکنت حرف می زنند. گاها حرف ها یادشان می رود و ...

بنابراین اگر می خواهد کیفیت حرف زدن و بیان خود را بالا ببرید باید درون خود را آرام نگه داشته و حتی الامکان در این مواقع به صورت مستمر آرامش را به خود القاء نمایید. تلاش شما برای ادای آرام کلمات، ایجاد طمأنینه در بیان، ایجاد احساس اعتماد به نفس و باور توانمندی های درونی و ... می تواند نحوه صحبت کردن شما را ارتقا دهد. اگر در هنگام صحبت آرامش داشته بر کلمات تمرکز کنید، و به جای فکر کردن به کل موضوع و آخر جمله بر تک تک کلمه ها تمرکز و آنها را به آرامی بیان کنید به هدف خود خواهید رسید.

برای قوی شدن قدرت بیان و صحبت در مورد موضوعات مختلف چه باید كرد؟

برای موفقیت در این مورد، توجهتان را به نكات زیر جلب می كنیم :

 1 -  زیاد مطالعه كنید تا با واژه ها و كلمات و جمله بندی های مختلف بیشتر آشنا شده و هنگام نیاز از آن استفاده كنید و سطح قدرت و توان خود را بالا ببرید.

 2 -  با دوستان و نزدیكان سر سخن را باز كنید و درباره یكی از موضوعات روز و عمومی صحبت كنید و یا درباره نقطه نظرات دیگران فعال برخورد كنید و اظهار نظر نمایید تا با روش و روحیه مواجهه با دیگران آشنا شوید و توان روانی و روحی شما بالا برود.

 


ادامه مطلب
[ شنبه نوزدهم فروردین 1391 ] [ 9:22 ] [ رضا ] [ ]

 
انزوا، احساس تهي بودن و پوچي در درون شماست، احساس مي‌كنيد از جهان جدا شده‌ايد و

دورافتاده‌ايد و ناگهان از آنچه كه مايليد به آن برسيد، محروم مي‌شويد، انزوا انواع مختلف و درجه‌هاي

متفاوتي دارد.

ممكن است انزوا را بعنوان يك احساس مبهم تجربه كرده باشيد كه گويي بعضي چيزها در

وضع رضايت بخشي نيست و نوعي پوچي جزئي، به شما دست مي‌دهد. يا احتمال دارد انزوا را بعنوان يك ناكامي بسيار شديد و دردي جانكاه احساس كنيد. انزوا، انواع متفاوتي دارد؛ گاهي انزوا مربوط به از دست دادن فرد خاصي است؛ چرا كه وي مرده است يا خيلي از شما دور مي‌باشد. نوع ديگري از انزوا ممكن است بدليل احساس تنهايي و عدم ارتباط با مردم ايجاد شود چون واقعاً، از نظر فيزيكي، از مردمجدا شده‌ايد، مثل وقتي كه شما در شيفت شب كار مي‌كنيد يا در بخشي از سازمان كه به ندرت مردم به آنجا مي‌آيند، به تنهايي مشغول كاريد. حتي شايد زماني كه مردم در اطراف شما هستند، از نظر روحي احساس تنهايي كنيد، چرا كه نمي‌توانيد با آن‌ها ارتباط برقرار كنيد.


ادامه مطلب
[ شنبه نوزدهم فروردین 1391 ] [ 9:13 ] [ رضا ] [ ]
Walking
ورزش گروهی و گرفتن دوستان خوب از مهمترین عوامل
احساس مثبت بودن در زندگی
احساس فعال بودن و انگیزه داشتن در زندگی با برنامه ریزی شروع می شود، بخصوص اگر اضافه وزن داشته باشید و به علت درگیری های کاری کم تحرک باشید. روشهای مختلفی برای بدست آوردن شادابی و طراوت روحی و همچنین در فرم بودن بدن وجود دارد که در اینجا به یکی از این برنامه ها اشاره می کنیم.

مثبت فکر کنید
ذهنیت شما به تمام ابعاد روحی و جسمی شما اثر میگذارد. از هر آنچه می خورید تا هر برخورد کاری که در محیط اداری انجام می دهید همه به ذهنیت شما مربوط می شود. هر چقدر به زندگی مثبت تر نگاه کنید راه برای دستیابی به اهداف برای شما ساده تر می شود.

ادامه مطلب
[ شنبه نوزدهم فروردین 1391 ] [ 9:9 ] [ رضا ] [ ]

جامعه ی ما آکنده از بار اطلاعاتی سنگین است و ابزاری چون تلویزیون، رادیو، اینترنت، تبلیغات، پست الکترونیک و تلفن همراه همگی بر این سنگینی می‌افزایند. از سوی دیگر شکل زندگی در عصر حاضر بویژه در جوامع شهری ناگزیر توام با سر و صداها، ترافیک، ‌شلوغی‌ها و انبوهی از کارهای الزام‌آور روزمره است که قطعا تمام این فاکتورها افزایش استرس و سلب آرامش انسانها را موجب می شود.


محققان و روانشناسان در سالهای اخیر تلاش کرده‌اند به شیوه‌های مختلف که متداول‌ ترین آنها انتشار اخبار، مقالات و توصیه‌های بهداشتی است به مردم در حفظ آرامش در میان این همهمه و آشفتگی یاری برسانند. به اعتقاد آنها دسترسی و مطالعه این منابع هرازگاهی می‌تواند ما را به یاد نیاز اصلی مان به آرامش بیاندازد و حتی دقایقی از این زندگی پرمشغله جدا سازد. در این رابطه "استیو موریل" کارشناس و نویسنده مقاله ای در روزنامه "دیلی مدیتیشن و دیلی لایف" روش‌هایی را برای کسب آرامش در زندگی عنوان کرده که به شرح زیر آنها را ذکر می کنیم :

ادامه مطلب
[ جمعه یازدهم فروردین 1391 ] [ 20:18 ] [ رضا ] [ ]

بسياري از افراد هنگام رويارويي با مشکلات زندگي فاقد توانايي‌هاي لازم براي مقابله با آنها هستند و همين عدم توانايي مي‌تواند زمينه‌ساز بسياري از مشکلات و آسيب‌هاي روان‌شناختي باشد اما در مقابل عده ديگري مي‌توانند از مشکلات و موانع موجود عبور کنند و از ديدگاه همه ما به افراد موفقي تبديل شوند. روان‌شناسان با بررسي خصوصيات اين افراد موفق به يک سري فرآيندهاي مشابه دست يافته‌اند که از آن به عنوان راهبردهاي مقابله‌اي يا مهارت‌هاي مقابله با تغييرات زندگي ياد مي‌کنند و يکي از موثرترين اين مهارت‌ها، مهارت جرأت‌ورزي است.


ادامه مطلب
[ جمعه یازدهم فروردین 1391 ] [ 17:30 ] [ رضا ] [ ]

همه ارتباط برقرار می‌کنند اما این‌که یاد بگیرید چطور خوب ارتباط برقرار کنید نیازمند داشتن مهارت است. برای این‌که در کار و تجارت موفق شوید (یا هر عرصه دیگر از زندگی)، باید بتوانید مهارت‌های ارتباطی را خوب یاد بگیرید. برای بعضی‌ها ارتباط برقرار کردن ساده است. بعضی‌‌ها ذاتاً استاد ارتباط برقرار کردن‌ هستند و اعتمادبه ‌نفس بسیار زیادی برای اینکار دارند. اما بقیه چطور یاد می‌گیرند که با دیگران ارتباط برقرار کنند در این‌جا به ۷ راهکار برای ایجاد ارتباط موفق اشاره می‌کنیم.

 
اعتماد به ‌نفس 
مهارت‌های مردمی خوب با اعتماد به‌ نفس شروع می‌شود. وقتی کسی اعتماد به ‌نفس داشته باشد خیلی خوب معلوم می‌شود. اعتمادبه ‌نفس مثل آهن‌ربایی بقیه را به سمت شما می‌کشاند و رفتارهایتان نشان می‌دهد که ارزش صرف وقت و تلاش را دارید. وقتی حس قوی نسبت به خودتان داشته باشید، خیلی سریع از گپ کوتاهی که با کسی دارید گذشته و فرصتی در اختیارتان قرار می‌دهد که بتوانید بدون اتلاف وقت به قلب رابطه دست یابید.

ادامه مطلب
[ دوشنبه یکم اسفند 1390 ] [ 13:11 ] [ رضا ] [ ]

گاهی انسان ها برای فرار از واقعیت ها به بازی در نقش های مختلفی تن در می دهند . این حالات ، دفاع از خود و ‹‹ کار جبرانی ›› است که برخی برای پوشاندن عیوب و نقائص خویش بدان متوسل می شوند .
آلفرد آدلر ، روان شناس نام دار ‹‹ جبران ›› را از طریق عمل کرد و پدیده های بدنی انسان شناخت ، چرا که بدن آدمی ، خسارات وارده به اعضای مختلف را جبران می کند . به عنوان مثال ، هنگامی که یک کلیه یا شش از کار می افتد ، کلیه با شش دیگر به تنهایی کافی است . مثالی دیگر : اگر استخوان پای فردی بر اثر حادثه ای بشکند پس از معالجات لازم همان نقطه ی شکسته شده که اکنون بهبود یافته است محکم تر و قوی تر از قبل می شود .


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و هشتم بهمن 1390 ] [ 13:48 ] [ رضا ] [ ]

فراموش کردن گذشته یعنی قبول کنید که برای تغییر گذشته کاری از دستتان برنمی‌آید. در مواجهه با شکستتان شما هرچه از دستتان برآمده کرده‌اید. باید بدانید که تا جایی‌که توانسته‌اید خوب، مهربان و موثر بوده‌اید. اگر قرار بود به عقب برگردید مطمئناً نمی‌توانستید کاری بیش از آن انجام دهید، پس باید گذشته را فراموش کنید.

فراموش کردن گذشته یعنی خود را برای اشتباهاتتان ببخشید. فکر کردن دوباره به آنچه که می‌توانستید یا باید انجام می‌دانید هیچ اثری ندارد. اگر با اشتباهاتتان درگیر هستید یا شکست خورده‌اید سعی کنید خودتان را ببخشید.

فراموش کردن گذشته یعنی افکارتان را بشناسید. اگر می‌بینید که مدام درگیر گذشته هستید، با ملایمت افکارتان را به زمان حال برگردانید. سعی کنید این عادت را کنار بگذارید که مدام به اشتباهات گذشته تان فکر کنید.


ادامه مطلب
[ یکشنبه شانزدهم بهمن 1390 ] [ 22:15 ] [ رضا ] [ ]


 

از: استیو کاوفمن (Steve Kaufmann)
هنگامی که به ۴۵ سال گذشته برمیگردم، چنین به نظرم میرسد که بزرگترین عامل تمام موفقیتهای من به عنوان دانشجو، دیپلمات یا تاجر، خوش شانسی بوده و بس. هنگامی که از ناپلئون پرسیدند که آیا او ترجیح میدهد فرماندهان ارتش وی شجاع باشند یا زیرک، او پاسخ داد هیچکدام، من فرماندهان خوش شانس را ترجیح میدهم.

سوال اینجاست، چگونه شانس بیاوریم؟
در اینجا هفت عادتی را که برای من عامل خوش شانسی بوده اند، با شما در میان میگذارم:

 


ادامه مطلب
[ شنبه هفدهم دی 1390 ] [ 20:0 ] [ رضا ] [ ]
واکنش نشان دادن در مقابل افرادی که شما را خوار کرده و ارزش هـایتـان را زیر سؤال می برند، قدری دشوار و دردناک است.

گاهی اوقات زخم هایی که اینگونه افراد به شما وارد می آورند، ممکن است تا ابد باقی بمانند.

مـن خــودم به شخصه زمانیکه به گذشته بر می گردم افراد بســیار زیادی را به خاطر می آورم که در برهه های مختلف زنـدگی مرا تحقـیــر می کردند و ارزش ها و توانایی هایم را دسـت کـم مــی گرفتند. مطمئنـــم که همه شما تجربه ای مشـابه من داشته اید، شاید کمتر کسی باشد که در طول زنـدگی خود با افراد این چنینی برخورد نکرده باشد. بهترین تکــنیک این است که یاد بگیریم به جای اینکه برخورد تند ازخود نشان بدهیم، با آنها مدارا کنیم.


در این قسمت من چند تکنیک شخصی به شما آموزش می دهم تا یاد بگیرید چگونه می توان از پس این افراد برآمد:


باید توجه داشته باشید که افرادی که شما را تحقیر می کنند و قصد آسیب رساندن به شما را دارند، در درجه اول باید خودشان را بیازارند تا بتوانند شما را آزرده کنند. باید بدانید که یک انسان کامروا، موفق، و با اعتماد به نفس هیچ نیازی به تحقیر دیگران ندارد. شاید این افراد از دیگران انتقادهای سازنده ای کنند، اما هیچ گاه آنها را تحقیر نمی کنند. برخی از افراد به طور کلی نظر منفی نسبت به دیگران دارند چون:

ادامه مطلب
[ سه شنبه ششم دی 1390 ] [ 9:21 ] [ رضا ] [ ]

تا 20 سال پيش حتي متخصصان هم شناخت درستي از اختلال دلهره نداشتند و آن را روان‌پريشي اضطرابي مي‌ناميدند.

برخي عقيده داشتند اين اختلال از كشمكش‌هاي روان‌شناختي يا ريشه‌هاي عميق و تكانه‌هاي آشفته‌كننده ناخودآگاه، كه ماهيت جنسي دارند، منشأ مي‌گيرد، اما اكنون متخصصان، اختلال ‌دلهره را بيشتر به عنوان مشكلي جسمي با هسته‌اي متابوليك مي‌دانند.

گرچه ممكن است افرادي كه از نظر احساسي ـ عاطفي سالم هستند، پس از ابتلا به اختلال دلهره، بتدريج دچار افسردگي يا مشكلات ديگر شوند، اما اين اختلال مساله‌اي عاطفي و احساسي نيست و به اين دليل در افراد مختلف ايجاد نمي‌شود.


ادامه مطلب
[ دوشنبه پنجم دی 1390 ] [ 19:15 ] [ رضا ] [ ]

معمولا همه ما اغلب از کمبود وقت گله داریم و به دنبال زمانی می‌گردیم که بتوانیم به کارهای عقب‌افتاده‌مان رسیدگی کنیم. در این هنگام به این فکر می‌افتیم که چگونه می‌توانیم به بهترین نحو زمان و وقت خودمان را مدیریت کنیم. در واقع درست است که زمان نامحدود است ولی فرصت ما محدود است. پس باید ببینیم آیا از وقت خود به بهترین نحو ممکن استفاده می‌کنیم؟


ادامه مطلب
[ پنجشنبه یکم دی 1390 ] [ 21:11 ] [ رضا ] [ ]
 
چه راهکارهای عملی و کاربردی برای تحکیم محبّت زن و شوهر وجود دارد ؟
نکات زیر می‏تواند پاسخی باشد برای همه زوج‏های جوان كه سال های اولیه زندگی مشترك خود را می گذرانند:
1 . با مطالعه كتب مربوط به انتخاب همسر، آیین همسرداری، چگونگی ایجاد ارتباط با دیگران و نیز شركت در جلسه‏های آموزش خانواده دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید .
2 . با همدلی، همفكری، همكاری و مشورت با یكدیگر درباره مسائل مختلف میان اعضای خانواده روابط سالم پدید آورید .
3 . هر یك از زوجین دیگری را نزدیك‏ترین و محرم‏ترین فرد بداند و او را نیمه تن، حامی و پشتیبان خود تلقی كند .
4 . با یادگیری مهارت‏های ارتباطی نظیر فعالانه به حرف‏های یكدیگر گوش كردن، احترام به نظرها و عقاید یكدیگر و تشریك مساعی و مشورت كردن روابط خود را بهبود بخشید .

ادامه مطلب
[ یکشنبه پانزدهم آبان 1390 ] [ 20:1 ] [ رضا ] [ ]

یادتان نرود که اگر کسی قرار است شما را ببخشد، آغاز این جریان و این شروع دوباره باید از خود شما باشد. چه تغییراتی باید در خودتان بدهید، چه راه هایی باید بروید که بتواند خساراتی که زده اید را کمرنگ کند و برای فرد مقابل تان امکان فراموش کردن آن لحظات سخت را فراهم کند.

● برای تغییر آماده شوید

به گزارش سایت ایران ویج ، یادتان نرود که اگر کسی قرار است شما را ببخشد، آغاز این جریان و این شروع دوباره باید از خود شما باشد. چه تغییراتی باید در خودتان بدهید، چه راه هایی باید بروید که بتواند خساراتی که زده اید را کمرنگ کند و برای فرد مقابل تان امکان فراموش کردن آن لحظات سخت را فراهم کند. در خودتان راه یک تغییر واقعی را باز کنید نه اینکه تنها برای به دست آوردن دل او به تلاش های موقتی دست بزنید. درس هایی که از این اتفاق گرفتید و تغییراتی که باید در خودتان، شیوه زندگی و رفتارتان بدهید را فهرست کنید. هرازگاهی به این نوشته مراجعه کنید و نگذارید آنچه باید برای همیشه یادتان باشد، فراموش شود.


ادامه مطلب
[ جمعه سیزدهم آبان 1390 ] [ 17:56 ] [ رضا ] [ ]

برای همه ما پیش آمده در یک روز عادی، با خلق و خوی خوب و سالم و دور از نگرانی های روزمره با کسانی برخورد می کنیم که آنها نیز ظاهرأ مشکل خاصی ندارند اما به دنبال دیدارشان سراپای وجودمان را غم یا تشویش فرا می گیرد، شاید غمگین نشویم و تنها احساس بلاهت یا درماندگی کنیم.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از وی او ای   ،  این یک واقعیت است که برخی موقعیت ها و بعضی از افراد فضای اعتماد به نفس و شادمانی را مسموم می کنند.  چنین ضربه ای بر خلق و خو می تواند بر تواناییهای ذهنی ما تأثیر گذاشته وانرژی حیاتی مان را کاهش دهد و حتی دوره عمرمان را کوتاه کند. ما در این نوشتاربه معرفی ۸ تیپ شخصیتی می پردازیم که بیشترین تأثیر منفی و مخرب را برشاد زیستن دیگران میگذارند.


ادامه مطلب
[ یکشنبه هشتم آبان 1390 ] [ 13:14 ] [ رضا ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

دوستان عزیز در این وب سعی شده است اخرین مقالات در خصوص مشاوره ومددکاری درج شود . با بیش از هزار مقاله در زمینه مشاوره و مددکاری امیدوارم بتواند پاسخگو ی مسائل شما عزیزان باشد.چنانچه مطالبی میخواستید در فسمت نظرات عنوان نمایید تا برایتان بگذارم.در ضمن اگر سئوالی داشتید در قسمت نظرات مطرح نمایید .نظرات وراهنمایی شما باعث خرسندی است.
موضوعات وب